ارشد برق

تدریس و مشاوره کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق | مهندس علی خلیلی

تدریس و مشاوره کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق | مهندس علی خلیلی

ارشد برق

تدریس و مشاوره کنکور کارشناسی ارشد و دکتری
مهندسی برق

کلاس های حضوری و آنلاین

آخرین نظرات

بررسی اجمالی از سؤال‌ها داشته باشید

سؤال‌ها را به طور اجمالی بررسی کنید، راهنمایی ها را به دقت بخوانید و متوجه تعداد و نوع سؤال ها باشید و وقت خود را طبق ارزش سؤال‌ها زمان‌بندی کنید. این بررسی اجمالی می‌تواند به شما کمک بسیاری بکند و از احتمال بروز اشتباه در درک سؤالات جلوگیری نماید. همچنین گام اساسی برای شروع کار تست زنی است.

 زمان را در نظر داشته باشید

زمان، یکی از عواملی است که قبل از تست زدن و پاسخگویی به آزمون‌های تستی باید مدنظر باشد. یکی از مشکلاتی که داوطلبان در حین پاسخگویی به سؤال‌ها با آن روبرو می‌شوند، کم آوردن وقت و دستپاچه شدن آنهاست. برای برطرف نمودن این مشکل باید سعی کنید که وقت خود را با توجه به ارزش هر سؤال زمان‌بندی کنید و مدت زمانی که برای پاسخگویی به آن سؤال صرف می‌کنید، هماهنگ با تعداد سؤالات باشد. یکی از راه‌های موفقیت در کنکور، برگزاری آزمون‌های مشابه کنکور در منزل است. خوب است برای مهارت در تست زنی در منزل نیز، شرایطی شبیه به آزمون سراسری به وجود بیاورید و ساعتی را که زمان آن قابل تنظیم باشد در نظر بگیرید و به تعدادی از آزمون‌های سال های قبل سازمان سنجش با زمان مشخص پاسخ دهید.

 سرعت عمل داشته باشید

سرعت عمل، باعث استفاده مطلوب ما از زمان می‌شود و در آزمون های تستی اهمیت بسزایی دارد. برخی از افراد در کارهایشان سرعت کمتری دارند. این گروه، بنا به دلایلی، بخشی از وقت خود را هدر می‌دهند. این زمان های از دست رفته در برخی از کارها و فعالیت ها چندان مشهود نیست، ولی در کارهایی چون تست‌زنی و بویژه سر جلسه کنکور اهمیت اساسی دارد. معمولاً کسانی که تمرکز بیشتری دارند و مطالب را خوب خوانده باشند در پاسخگویی حضور ذهن دارند و با سرعت عمل بیشتری پیش می‌روند، ولی برخی دیگر از افراد به دلیل کندی عمل و نه به خاطر فقدان تمرکز، وقت خود را از دست می‌دهند. این افراد باید بیشتر تمرین کنند و سرعت عمل خود را افزایش دهند. این افراد برای انجام این کار بهتر است که علت کندی عمل خود را تشخیص دهند و اقدام به رفع آن کنند. برای افزایش سرعت عمل می‌توانید زمانی را برای انجام کارهای خود و بویژه تست زدن اختصاص دهید و سپس سعی کنید که در این فاصله تعدادی تست بزنید و رفته رفته سعی کنید تعداد تست‌هایی را که در این فاصله زمانی می‌زنید، افزایش دهید.

 دقت کنید

نکته مهم دیگر در تست زدن، دقت است. در پاسخ به سؤال‌های چهار گزینه‌ای باید دقت کنید که خانه مورد نظر را اشتباه پر نکنید. خیلی از داوطلبان با آمادگی کامل سر جلسه حضور می‌یابند، ولی با یک بی‌دقتی، پاسخ سؤالی را در یک خانه دیگر که مربوط به سؤال دیگری است، پر می‌کنند و بدون توجه به شماره سؤال‌ها، همه پاسخ‌ها را تا آخر جابجا می‌زنند. این مشکل، یکی از شایع‌ترین بی دقتی‌ها در تست زنی است که باعث از بین رفتن وقت و نمره داوطلب می‌شود؛ به همین دلیل دقت کنید که در موقع پر کردن پاسخنامه دچار چنین اشتباهی نشوید و شماره هر سؤال را با شماره پاسخنامه تطبیق دهید. سؤال‌ها و جواب‌ها را دقیقاً بخوانید. نکات ریزی در سؤال‌های چهار جوابی هست که ممکن است خواننده را دچار اشتباه کند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

اکثر اشتباهاتی که در هنگام تست زدن پیش می‌آید مربوط به افعال جملات است. سؤالاتی که آخرشان با کلماتی چون «می‌شود» و «نمی‌شود»، «می‌باشد» و «نمی‌باشد»، «است» و «نیست» و … تمام می‌شود، ممکن است داوطلب را دچار خطا کند. عدم دقت در هنگام تست زدن موجب می‌شود که فرد گزینه اشتباه را انتخاب کند. پاسخ هایی که از نظر قواعد دستوری با سؤال هماهنگی ندارند، غالباً غلط هستند؛ مثلاً صورت مساله به صورت جای خالی است و از شما خواسته ‏می‏شود که جاهای خالی را با جواب درست پرکنید و یکی از گزینه ها اصلاً مناسب آن جای خالی نیست؛ چرا که از لحاظ دستوری جایش آنجا نیست.

نکته دیگر اینکه در آزمون‌های چهار گزینه‌ای معمولاً چهار گزینه شباهت زیادی به هم دارند و ممکن است که داوطلب با خواندن اولین گزینه، آن را صحیح بداند و از خواندن سه گزینه دیگر خودداری کند. توجه داشته باشید که چهار گزینه را حتماً بخوانید و با مقایسه کردن، آنها را انتخاب کنید.

در سؤالات جور کردنی، بتدریج که موارد را باهم جور می‌کنید، آنها را حذف کنید؛ در این صورت، پاسخ ها کمتر خواهند شد و احتمال کاربرد مجدد آنها کاهش خواهد یافت. در موقع حدس زدن، معمولاً اولین حدس شما درست است؛ بنابراین، زیاد وسواس به خرج ندهید تا جواب را عوض کنید؛ مگر در مواقعی که مطمین هستید حدس اول شما غلط بوده است. پاسخ هایی را که می‌بینید غلط است، کنار بگذارید و بدین طریق تعداد پاسخ‌ها را محدود کنید تا احتمال پیدا کردن پاسخ صحیح را بیشتر کنید.

 تمرینات تست زنی را بموقع شروع کنید

تست زنی باید در سه مقطع انجام شود. مقطع اول که همزمان با شروع مطالعه مباحث درسی است؛ یعنی هر مبحثی که خوانده می‌شود، باید تست‌های همان مبحث را زد. مقطع دوم زمانی است که مباحث و کل کتاب تمام می‌شود و باید تست همه مباحث را زد، و مقطع سوم زمانی است که کل دروس تمام شده باشد و حالا باید تست سال‌های قبل را زد. این تست‌های مختلط و تست کنکور سال‌های قبل باعث می‌شود که شخص عادت کند تا در یک زمان تست دروس مختلف را بزند و آنها را با یکدیگر خلط نکند؛ یعنی براحتی بتواند در یک زمان تست ریاضی، شیمی، فیزیک، ادبیات و … را بزند و در این میان، آنچه را که در ذهن دارد گم نکند.

 با انواع سؤالات تستی آشنا شوید

علاوه بر مطالعه دقیق، آنچه در کنکور اهمیت دارد، آشنایی با نوع سؤالات تستی است. مسلماً کسی که با شیوه پاسخ به سؤالات تستی آشنایی داشته باشد، در آزمون بهتر عمل می‌کند تا افرادی که هیچ گونه آشنایی با این گونه سؤالات نداشته باشند و این کار با تمرین، آسان می‌شود. با اینکه تا کنکور، زمان زیادی باقی نمانده است، اما شما داوطلب عزیز می‌توانید در همین مدت کم نیز، چندین آزمون از سؤالات کنکور سال‌های قبل را به شیوه کنکور سازمان سنجش در خانه برگزار کنید تا هم با سؤالات کنکور بیشتر آشنا شوید و همین‌طور مهارت تست زنی خود را بالا ببرید.

 سخن آخر

خیلی از عوامل می‌توانند شیوه پاسخ فرد به سؤالات را تحت تاثیر قرار دهند. اگر فرض کنیم که تمام شرایط مطلوب وجود داشته و فرد با آگاهی کامل در جلسه امتحان حضور پیدا کرده باشد، شیوه تست‌زنی، عامل بسیار مهمی است که به صورت یک کانال ارتباطی دانسته‌های او را بر پاسخنامه منتقل می‌کند. موارد ساده‌ای چون افزایش سرعت عمل، دقت و رعایت نکاتی در مورد شیوه پاسخ دادن به سؤال ها، می‌توانند کارآیی شما را بالا ببرند.

منبع : پیک سنجش

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">